• 29. września - 2. października 2016 - ULTRAMARATON GÓRSKI BUT 2016

  W dniach 29.09-2.10.2016 w Beskidach odbędzie się kolejna edycja maratonu górskiego Beskidy Ultra-Trail. Bazą wypadową ponownie będzie Szczyrk. 
  U dołu do pobrania INFORMATOR BUT 2016. 

  BUT - czyli o co tu właściwie chodzi?

  BUT Trek 20 - to propozycja absolutnie dla wszystkich. Dla tych co patykują, dla tych co góry znają i przemierzają  i dla tych, którzy kibicując, dla zabicia czasu chcą trasę przebiec, przejść bądź zwyczajnie przespacerować.
  Startujemy o 8.00 rano w sobotę i do godz.20.00 meldujemy się na mecie.
  Nie liczy się czas - liczy się dystans.
  Na trasie będzie trzeba zebrać pieczątki na dowód jej pokonania. Na Mecie będzie czekać na Was medal, ciepła micha i wiwatujące tłumy :D
  Trasa wiedzie przez Karkoszczonkę, Błatnią i Klimczok do Szczyrku na Metę - dystans nieco ponad 20km.

  BUT 60 -  to przepiękna 60-cio kilometrowa pętla wiodąca ze Szczyrku przez Klimczok, Bystrą, Kołowrót, Szyndzielnię, Cyberniok, Błatnią, Brenną, Salmopol, Skrzyczne i na Metę.
  Nie dajcie się zwieść dystansowi. Trasa jest bardzo wymagająca. Wielu z Was podejdzie do niej jako do swojego pierwszego ultra. Przygotujcie się solidnie.

  BUT 90 – to pętla wiodąca ze Szczyrku przez Klimczok, Bystrą, Kołowrót, Szyndzielnię, Cyberniok, Błatnią, Brenną, Salmopol, Baranią Górę, Węgierską Górkę, Magurkę Radziechowską, Ostre i na Metę.
  To niby „tylko” 30km więcej ale nie są to łatwe kilometry. Szlak na Baranią pozwoli Wam się nieco rozpędzić ale już w Węgierskiej Górce będziecie mieli nieco ciężej - by w końcu zmierzyć się z największym i najbardziej stromym podbiegiem – na Skrzyczne.
  Jeżeli planujecie się ścigać - przemyślcie strategię dokładnie.
  Jeżeli chcecie po prostu zmierzyć się ze sobą – nastawcie się na duże ale przepiękne wyzwanie.

  BUT 120 – tak jak w poprzednich trasach - to pętla wiodąca ze Szczyrku przez Klimczok, Bystrą, Kołowrót, Szyndzielnię, Cyberniok, Błatnią, Brenną, następnie Równica, Ustroń, Mała Czantoria, Wielka Czantoria, Stożek Mały, Wisła, Smrekowiec, Salmopol, Baranią Górę, Węgierską Górkę, Magurkę Radziechowską, Ostre i na Metę.
  To już bieg dla wytrawnych Biegaczy. Z bardzo dużym przewyższeniem ale jednocześnie z przepiękną trasą. Morderczy wysiłek i niemierzalne szczęście po ukończeniu... 

  I najtrudniejszy dystans:

  BUT 260, który tak jak w zeszłym roku ma formułę  BUT Challenge Self-Supported. To nieoficjalny bieg bez absolutnie żadnych świadczeń na trasie. Wyżywienie, zabezpieczenie medyczne, opiekę na trasie zapewniacie sobie sami.
  By wystartować w tym biegu należy wykazać się startem (ukończeniem w limicie) co najmniej 2 setek górskich w ciągu ostatnich 2 lat - o przewyższeniu co najmniej 3000+.
  Należy znać się na czytaniu mapy / obsłudze GPS-a i umieć sobie radzić w warunkach górskich. Trasa nie będzie oznakowana.
  Do dyspozycji Zawodników będą mapy z rozrysowaną trasą oraz ślad GPS do ściągnięcia ze strony. Każdy Zawodnik otrzyma nadajnik GPS i będzie można go śledzić online. Ustalony limit Zawodników na tym dystansie to 25 osób.
  To ultra w najcięższym wydaniu i nie dla każdego. Dodatkowe utrudnienie stanowi limit 64h, w którym należy się zmieścić by nie zostać zdyskwalifikowanym.

  Macie pytania lub wątpliwości - piszcie --> beskidyultratrail@gmail.com 

  Szczegóły --> www.beskidyultratrail.com 

  zobacz więcej
 • 30. września - 1. października 2016 - IMPREZY W META MUSIC CLUB

  W najbliższy weekend w Meta Music Club w Szczyrku:

  30.09 I Love Rock&Roll
  Weekend rozpoczynamy rock and rollowym szaleństwem. Na parkiet porwą Cię słynne hity z lat 60, jak i najnowsze utwory taneczne. Za konsolą DJ Brad R.

  01.10 Music is the key
  1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki! Dj Luka zaprezentuje największe muzyczne przeboje ostatnich lat, serdecznie zapraszamy!

  To wszystko specjalnie dla Was, w Meta Music Club w Szczyrku, ul. Skośna 4, rezerwacja loży tel. 795 531 666.

  zobacz więcej
 • 30. września 2016 - "TWOJA ULUBIONA OPOWIEŚĆ BIBLIJNA" gala rozdania nagród 2017

  Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza na uroczystą galę rozdania nagród IV edycji konkursu plastycznego dla dzieci "Twoja ulubiona opowieść biblijna", która odbędzie się w dniu 30.09.2016 o godz. 11:00 w Sanktuarium "na Górce" w Szczyrku.

  Gościem honorowym będzie bp Antoni Długosz, który pobłogosławi wszystkich zgromadzonych.
  Partnerem jest Miasto Szczyrk oraz Stowarzyszenie Zbója Szczyrka. 

  zobacz więcej
 • 23-25. września 2016 - VII MIĘDZYNARODOWE MALTAŃSKO-STRAŻACKIE MANEWRY RATOWNICZE

  Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze powstały, aby dać szanse na doskonalenie swoich umiejętności "Ratownikom" do poziomu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przypomnijmy, że tytuł RATOWNIKA uzyskuje osoba, która ukończyła kurs KPP i zgodnie z ustawą o Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego jest obok innego personelu medycznego, osobą niosącą pomoc tam gdzie zaistnieje potrzeba. Jest osobą działającą w jednostkach wspierających Państwowy System Ratownictwa Medycznego albo w jednostkach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Brak oferty doskonalenia się tej części ratowników przyczyniły się do powstania Manewrów. Pomysłodawcami byli wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej oddziału Kęty oraz druhowie z zaprzyjaźnionych OSP. Stad też wzięła się nazwa Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze. Wszystkich dodatkowych informacji można szukać na stronie www.msm.kety.pl/manewry

  Zadania grup ratowniczych odbywać będą się m.in. na stadionie COSu, na terenie skoczni Skalite i amfiteatru, przy stacji GOPR oraz na Białym Krzyżu.

  Piątek 23.09.
  11:00 – otwarcie biura zawodów, rejestracja załóg
  12:00 – zakwaterowanie
  15:00 – uroczyste rozpoczęcie
  16:30-19:00 – panel naukowy
  19:00-20:00 – kolacja
  20:00 – start do zadań

  Sobota 24.09
  06:00 – start do zadań
  08:00-10:00 – śniadanie
  13:00-15:00 – obiad
  19:00 uroczysta kolacja i impreza z DJ-em

  Niedziela 25.09
  08:00-10:00 – śniadanie
  10:00-12:00 – uroczyste zakończenie oraz rozdanie nagród
  12:00 – msza święta
  13:00-15:00 – obiad
  15:00-16:00 wymeldowanie załóg

  Oficjalnie podajemy informację, że w tym roku zaplanowaliśmy 11 zadań, w tym 6 zadań medycznych, 2 zadania sprawnościowe oraz 3 testy wiedzy.

   

  zobacz więcej
 • 24. września 2016 - III MALTAŃSKI DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

  Plac św. Jakuba
  od godz. 9:00 do godz. popołudniowych

  Do godz. 11:30 przygrywać będzie kapela góralska "Straconka".
  Poza stoiskami partnerów akcji związanych z tematyką zdrowotną, na terenie Placu św. Jakuba, dostępny będzie namiot z atrakcjami i animacjami dla najmłodszych.

  Podczas wydarzenia będą obecni m.in.:
  - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
  - Fundacja DKMS Polska
  - Tak dla Transplantacji

  zobacz więcej
 • 24. września 2016 - "STOLIK OLIMPIJCZYKA" czyli spotkania z olimpijczykami Podbeskidzia

  Beskidzka Rada Olimpijska i Centralny Ośrodek Sportu OPO Szczyrk zapraszają w dniu 24.09.2016 (sobota) o godz. 16:00 na spotkanie w ramach projektu:
  "STOLIK OLIMPIJCZYKA" - cykliczne spotkania mieszkańców z olimpijczykami Podbeskidzia
  na otwarcie kolejnego "Stolika Olimpijczyka" w COS OPO w Szczyrku, ul. Plażowa 8.

  Gośćmi sobotniego spotkania będą:

  1. Marian Kasprzyk
  2. Grzegorz Kotowicz
  3. Józef Pawlusiak
  4. Dorota Kwaśny Lejawa
  5. Janusz Malik
  6. Henryk Marek
  7. Eliza Surdyka Kliś
  8. Jan Kawulok
  9. Wiktor Krebok
  10. Jarosław Węgrzynkiewicz
  11. Piotr Fijas

  Partner Moderator - Tadeusz Pilarz, członek Beskidzkiej Rady Olimpijskiej.

  Zapraszamy! 

  zobacz więcej
 • 7-11. września 2016 - Bieg upamiętniający 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. roczncię Chrztu Polski

  Bieg z okazji 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 1050 rocznicy chrztu Polski : 7 - 11.9.2016 r Polska (333km) - Czechy / Austria (130km)

  Start: Szczyrk, – środa, 07.09. br. o godz. 8:00, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku i wspólny bieg publiczny do rogatek Szczyrku na 5km

  Pełna trasa:
  Polska: Szczyrk - Żywiec - Rychwałd - Kocoń - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice - Andrychów - Oświęcim - Jaworzno - Sosnowiec - Będzin - Czeladź - Siemianowice - Piekary Śląskie - Tarnowskie Góry - Zabrze - Gliwice - Knurów - Rudy - Racibórz - Krzyzanowice 

  Czechy / Austria: Břeclav - Lednice - Vlatice - Schrattenberg bei Poysdorf - Poysdorf - Niederkreuzstetten - Kronberg - Leobendorf - Burg Kreuzenstein - Korneuburg - Klosterneuburg - Kahlenberg - Wien

  ____________________________________________________________________ 

  Szanowni Państwo,

  poniżej aktualne informacje dot. Biegu Odsieczy Wiedeńskiej, który rozpoczął się 7 września o godz. 7:30 w Sanktuarium na Górce w Szczyrku.

  Udział w Biegu ma charakter honorowy.

  Uczestnictwo jest nieodpłatne.

  ------------------------------------------

  Bieg z okazji 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 1050 rocznicy chrztu Polski

  ------------------------------------------

  Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią Polonijnych Dni Obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 333. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Senator RP Anny Marii Anders, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego.

  ------------------------------------------

  Patronat Honorowy nad Biegiem Odsieczy Wiedeńskiej objęli:

  Arcybiskup Metropolita Krakowski Kard. Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel, Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Biskup Gliwicki Jan Kopiec, Biskup Opolski Andrzej Czaja, Wielki Mistrz Kapituły Orderu Świętego Stanisława Marek Kwiatkowski.

  Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, Starosta Gliwicki Waldemar Dombek, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, Wójt Gilowic Leszek Frasunek, Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki

  ------------------------------------------

  Trasa Biegu Odsieczy Wiedeńskiej i wydarzenia z nim związane.

  ------------------------------------------

  Polska (333km):

  Szczyrk, – środa, 07.09. br. o godz. 7:30, (etap bieg)

  start: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku

  1. Msza św., przekazanie darów do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, błogosławieństwo, poświęcenie symbolicznych skrzydeł husarskich, które będą towarzyszyć biegaczom na trasie biegu do Wiednia
  2. Start biegu o godz. 8:00
  3. bieg publiczny do Sanktuarium św. Jakuba ( 3,0 km)
  4. Sanktuarium św. Jakuba - uczczenie relikwii św. Jakuba i pobłogosławienie pielgrzymów
  5. dalszy bieg publiczny do rogatek Szczyrk ( 1,5 km)

  Żywiec - 10:00 uroczyste powitanie sztafety w centrum miasta, posiłek (etap bieg)

  Rychwałd - 11:00 Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie - uroczyste powitanie sztafety, błogosławieństwo w sanktuarium (etap bieg)

  Kocoń - 12:30 (etap bieg)

  Kalwaria Zebrzydowska - 19:00 - Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej - uroczyste zakończenie pierwszego dnia biegu (godzinę podajemy w przybliżeniu ze względu na trudna trasę górską), kolacja

  Kalwaria Zebrzydowska – czwartek, 08.09. br. o godz. 7:30 

  Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej,  błogosławieństwo, Start biegu o godz. 8:00 (etap bieg)

  Wadowice - 9:30  Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II  (etap bieg i rolki)

  Andrychów (etap bieg) 

  1. St. BP przed Andrychowem/ul Wadowicka godz. 11:00 - podbieg z pilotem do Parku Miejskiego.
  2. Park Miejski - powitanie sztafety przez Straż Miejską i uczniów klasy mundurowej, wspólny bieg pod Pałac Bobrowskich i uroczyste powitanie sztafety
  3. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego czytają historię Odsieczy Wiedeńskiej. uczniowie klasy mundurowej ZDZ w Andrychowie prezentują musztrę.
  4. bieg publiczny wokół Parku Miejskiego (ok . 2,5 km) 5. wręczenie pamiątek i pożegnanie sztafety ok 11:30

  Oświęcim - (etap rower i nartorolki ) - 13:00 przy wejściu do Muzeum, przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 11  oddanie hołdu ofiarom faszyzmu i deportowanym Górnoślązakom (etap rower i rolki)

  Jaworzno - 15:00 (bieg)

  Sosnowiec - zbiórka przed startem ok 17:15 na parkingu Trójkąta Trzech Cesarzy

  1.Start: godz 17:30, etap: 9600 m , trasa: Parking Trójkąta Trzech Cesarzy przy stadionie AKS Niwka, ul. Orląt Lwowskich 70 - Orląt Lwowskich – Powstańców – Mikołajczyka – Narutowicza – Wawel – 3 Maja – Piłsudskiego - Sobieskiego
  2.Finał: ok 18:30 - Stawiki
  3. Uroczyste powitanie sztafety, część artystyczna , nagrody , pamiątki, wspólne zdjęcia i zakończenie drugiego dnia biegu

  Będzin Zamek - piątek, 9.09.br., zbiórka godz. 7:00

  uroczysty start sztafety z podzamcza Królewskiego Zamku w Będzinie, godz 7:30

  Czeladź   

  Siemianowice Park Tradycji - 8:30 -  powitanie sztafety, odwiedziny muzeum

  Piekary Śląskie - 9:30

  1. Godz.9.30 spotkanie wspólne - Rajski plac obok Bazyliki ,g. 9.45 - procesja  uczestników i organizatorów  Biegu z Rajskiego Placu do Bazyliki wraz z Kapłanami i przejście przez Bramę Miłosierdzia, tam powitanie i wręczenie certyfikatu przejścia.
  2. Wejściu do  bazyliki towarzyszy śpiew Bogurodzica  i fanfary- prowadzi sztandar bazylikowy.
  3. Celebracja Eucharystyczna z  kielichem króla Jana III Sobieskiego  i kazaniem ks. Jacka Pędziwiatra.
  4. Ślubowanie rycerskie po hymnie Te Deum. Po ślubowaniu śpiew Matko Piekarska i wręczenie obrazka MB Piekarskiej z relikwiami płótna.
  5. Na zakończenie śpiew Boże coś Polskę, wspólne zdjęcie przed Obrazem, złożenie pamiątkowych darów i krótki odpoczynek w Ogrodzie Anioła.
  6. Kontynuowanie Biegu z błogosławieństwem na drogę z Placu Mariackiego w miejscu kolumny Niepokalanej ok. godz. 11.30

  Piekary Śląskie - Kopiec Wyzwolenia - 12:00

  Tarnowskie Góry - 13:30 - uroczystości Dni Gwarków

  Zabrze 

  Gliwice - z Piekar Śl. równolegle do Gliwic przez Zabrze

  Knurów - Mysia Góra 14:00, uroczyste powitanie sztafety, sadzenie lip Sobieskiego, wspólny bieg publiczny przez centrum miasta, sztafeta niepełnosprawnych

  Rudy - 16:00 Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej - powitanie i modlitwa w sanktuarium

  Racibórz - 18:30 bieg publiczny do Zamku Piastowskiego w Raciborzu, uroczyste powitanie sztafety na dziedzińcu Zamku

  Krzyżanowice - 19:00 - uroczyste powitanie sztafety, wspólny bieg publiczny do centrum i zakończenie trzeciego dnia biegu i zamknięcie trasy 333 km.

  ------------------------------------------

  Czechy / Austria  (140km)

  Břeclav  - sobota, 10.09 br., godz. 8:00

  Lednice ( park zamkowy) - bieg wokół zamku

  Vlatice  

       

  Austria - sobota, 10.09 br., godz. 10:30

  Schrattenberg bei Poysdorf

  Poysdorf - 11:30

  Mistelbach - 13:30

  Passdorf  -  14:00

  Kreuzstetten - 16:00

  Kronberg - powitanie w najwiekszym skansenie w Austrii

  Leobendorf - Burg Kreuzenstein - godz. 18:00 - wspólny bieg publiczny do zamku

  Stockerau

  Stetelldorf am Wagram - godz. 19:00  - zakończenie czwartego dnia biegu, przyjecie na Zamku - miejsca powierzenia Janowi III Sobieskiemu dowództwa nad całą armią sprzymierzoną w bitwie o Wiedeń.

  Tulln an der Donau

   

  Wiedeń, Kahlenberg - niedziela, 11.09 br., godz. 7:30

  Start: Klosterneuburg, Weidlinger Straße 35/Kollersteig 1 godz. 8:00

  Dystans: 5 km podbieg - lekkie tempo, wspólny bieg publiczny na Leopoldsberg i  Kahlenberg,

  Kahlenberg pod  Wiedniem - Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu - 9:30  - złożenie darów w kaplicy Jana III Sobieskiego w Sanktuarium Narodowym, udział we Maszy św. oraz w uroczystościach na Kahlenbergu, błogosławieństwo Kardynała Christopha Schönborna i wręczenie dyplomów i pamiątek przez ks.Rektora Romana Krekorę.

  ------------------------------------------ 

  Uroczystości na Kahlenbergu:

  Msza św. pontyfikalna z okazji 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 33. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu, celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Wiednia, Kardynała Christopha Schönborna.
  Śpiewa Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

  niedziela, 11 września 2016, godz.10.00, Kahlenberg, kościół św. Józefa.

  Plac przed kościołem (po mszy św., godz.11.45):
  Polskie Dożynki i finały biegów historycznych: biegu upamiętniającego 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz VI Biegu o Puchar Króla Jana III Sobieskiego.

  Wykonawcy: „Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna” pod dyrekcją Piotra Matusiewicza i Zespół Regionalny „Spod Gorca” z Ochotnicy Dolnej oraz Zespół Góralski „Podhalanie” z Wiednia, pokazy jazdy husarskiej

  ------------------------------------------

  Kontakt i zgłoszenia do udziału w biegu na wybranym etapie albo udziału na całej trasie biegowej prosimy przesyłać droga mailową:

  office@biegodsieczywiedenskiej.rp-project.info

   

  Udział w na całej trasie biegu nie jest związany z opłatami startowymi.

  ------------------------------------------

  Zaproś znajomych na Bieg z okazji 333 rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 1050 rocznicy chrztu Polski

   

  -->  https://www.facebook.com/events/295770707456942/

   

  INFORMACJA DODATKOWA

  Pakiety i pamiątki wydanych z okazji obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 1050 rocznicy chrztu Polski:

  10 zł - okolicznościowy dyplom, materiały informacyjne, napój + gadżet niespodzianka

  50 zł - koszulka biegowa, pocztówka kolekcjonerska ze stemplem okolicznościowym (ograniczony nakład), okolicznościowy dyplom, materiały informacyjne napój + gadżet niespodzianka

  75 zł - koszulka biegowa, numizmat w twardej oprawie, pocztówka kolekcjonerska ze stemplem okolicznościowym, okolicznościowy dyplom, materiały informacyjne, napój + gadżet niespodzianka

   

  Komitet Organizacyjny

  ________________________________________________________

  Zasady uczestnictwa w wydarzeniu upamiętniającym 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznicę Chrztu Polski zwanym dalej "Biegiem Odsieczy Wiedeńskiej" lub w skrócie "Bieg 333OW"

  1. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej to pielgrzymka biegowa, która jest wydarzeniem o charakterze religijnym z historią w tle. Wydarzenie jest objęte patronatami honorowymi władz kościoła na drogach i szlakach Archidiecezji Krakowskiej i Katowickiej oraz Diecezji: Bielsko-Żywieckiej, Sosnowieckiej, Gliwickiej i Opolskiej a także patonatem honorowym Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Ze względu na prestiż wydarzenia, udział w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej ma charakter honorowy.

  2. Udział w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej polega na pokonaniu przez siebie wybranego etapu w zadeklarowany wcześniej sposób oraz na dobrowolnym uczestnictwie we Mszach św. odprawianych podczas wydarzenia, spotkaniach w miejscach kultu religijnego a także na dobrowolnym udziale w imprezach publicznych organizowanych na trasie biegu.

  3. Bieg 333OW nie jest imprezą komercyjną i ma on przypomnieć o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości. Bieg 333OW łączy Szlak Husarii Polskiej ze Szlakiem Jakubowym, a jego uczestnicy, nim dotrą do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, odwiedzą między innymi sanktuaria w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Piekarach Śląskich i Rudach oraz będą uczestniczyli w wydarzeniach religijnych na całej trasie.

  4. Wszyscy uczestnicy muszą zostać zweryfikowani przed udziałem w wybranym etapie Biegu Odsieczy Wiedeńskiej. Podczas weryfikacji uczestnicy muszą posiadać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz muszą przedłożyć DEKLARACJĘ UDZIAŁU W BIEGU ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ. Deklarację można wcześniej nadesłać drogą emailową na adres office@biegodsieczywiedenskiej.rp-project.info .

  5. Do startu dopuszczeni zostaną uczestnicy, którzy przyjmują na swoją odpowiedzialność skutki wypadków, urazów i kontuzji poniesionych wskutek swojego udziału w wydarzeniu pn. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej oraz osobiście pokryją koszty ewentualnego leczenia i rehabilitacji jeśli do takiej by doszło co potwierdzają własnoręcznym podpisem pod oświadczeniem o zdolności do biegu oraz do 07.09.2016 r. ukończą 18 lat.

  6. Uczestnik Biegu Odsieczy Wiedeńskiej zapewnia sobie we własnym zakresie buty i stosowny ubiór . Osobom zainteresowanym organizatorzy umożliwią nabycie pakietu pamiątek z Biegu Odsieczy Wiedeńskiej takich jak: koszulka Biegu Odsieczy Wiedeńskiej, dyplom okolicznościowy i inne oraz materiały informacyjne i napoje.

  7. Organizatorzy zapewniają pełna obsługę medialną i opiekę logistyczną. W razie potrzeby Organizatorzy zapewniają przewóz uczestnika z zakończonego etapu przedsięwzięcia do miejsca startu. Osobom zainteresowanym organizatorzy zapewniają noclegi na trasie Biegu 333OW.

  9. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej nie jest typową imprezą sportową, udział w niej jest bezpłatny i dobrowolny. Tempo na trasie Biegu Odsieczy Wiedeńskiej jest zmienne dlatego czasy startów kolejnych etapów mogą ulec drobnej zmianie.

  11. Uczestnicy ze względu na religijny charakter wydarzenia zobowiązują się do zachowania stosownej powagi i skupienia podczas swego uczestnictwa w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej.

  12. Uczestnicy traktują swój udział w Biegu Odsieczy Wiedeńskiej jako wyzwanie fizyczne i przeżycie duchowe. Zasady biegu obowiązują w czasie trwania całego biegu.

  13. Warunkiem dopuszczenia uczestnika do Biegu Odsieczy Wiedeńskiej będzie złożenie podpisu pod oświadczeniem o starcie w organizowanej imprezie na własną odpowiedzialność (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12.09.2001r. Dz. U. Nr 101 poz. 1095).

  14. Uczestnik Biegu Odsieczy Wiedeńskiej wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb organizatorów biegu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 DZ U 1997/nr 133 poz. 883.

  ________________________________________________________

  „Bieg upamiętniający 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. rocznicę Chrztu Polski ” to zbiór imprez tematycznych , które mają na celu:

  * uhonorowanie 333. rocznicy "Wiktorii Wiedeńskiej" i zwrócenie uwagi na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń,

  * uczczenie 1050. rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa przez Polskę, 

  * pobudzenie naszej wiedzy o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości,

  * zachęcenie uczestników przedsięwzięcia do refleksji nad honorowanymi wydarzeniami,

  * zachęcenie młodego pokolenia do czynnego pielęgnowania wiedzy o naszej historii poprzez działania sportowe i edukacyjne,

  * pogłębienie współpracy różnych środowisk regionów w których organizowane jest to przedsięwzięcie,

  * promocja polskich gospodarstw wiejskich i agroturystycznych leżących wzdłuż i obok trasy Biegu Odsieczy Wiedeńskiej

  Przedsięwzięcie nasze ma szczególny wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców obszarów przez który biegnie.

  Poprzednie trzy jego edycje z okazji 330., 331. i 332. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie sportowym, historycznym oraz religijnym.

  Aby zrealizować te zadania organizujemy w dniach od 3 września do 20 października 2016 roku następujące imprezy:

  * 03.09. - 09.10.2016 r. , konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą pt. "Mój Husarz",

  * 03.09. - 09.10.2016 r. , konkurs literackim dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą pt. "Listy Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki",

  * 07.09. - 09.10.2016 r., Bieg Odsieczy Wiedeńskiej (Polska) - 333 km Szlak Husarii Polskiej i Szlakiem Jakubowym

  * 07.09. - 10.10.2016 r., współorganizacja biegów publicznych w Szczyrku, Andrychowie, Sosnowcu, Piekarach Śl., Knurowie, Raciborzu i Breclav. Udział w biegach bez opłat startowych, szacowana ilość uczestników 450 - 500 osób.

  * 10.09. - 11.10.2016 r., Bieg Odsieczy Wiedeńskiej (Czechy i Austria) - 124 km, Breclav - Wiedeń

  * 11.10.2016 r., udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 33. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu celebrowanej przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Wiednia, Kardynała Christopha Schönborna

  * 22.10.2016 r., „Vivat król Jan III Sobieski” - wieczór podsumowujący Bieg Odsieczy Wiedeńskiej i Polonijne Obchody Odsieczy Wiedeńskiej na zamku Thürnlhof w Wiedeniu.

  * 19.09. - 20.10.2016 r., Gala Biegu Odsieczy Wiedeńskiej w Pałacu w Koszęcinie.

  * 07.09. - 20.10.2016 r., uczestnicy biegu odwiedzą 7 sanktuariów, wezmą udział we Mszach św., oraz różnych wydarzeniach religijnych i kulturalnych a także odwiedzą miejsca pamięci w Oświęcimiu i Piekarach Śl. Na trasie biegu w wybranych miejscach zostaną posadzone lipy Sobieskiego.

  Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią Polonijnych Dni Obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej trwających od 3 września do 9 października 2016 r. Polonijne Obchody Odsieczy Wiedeńskiej organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 333. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Senator RP Anny Marii Anders sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego.

  Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wspierany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP . Zachęcamy do współpracy w ramach tego przedsięwzięcia.

  Zwiastun Biegu Odsieczy Wiedenskiej: https://www.youtube.com/watch?v=J3e2Kbfkrzs

  Reportaż „Bieg Odsieczy Wiedeńskiej“ dla TVP Sport: http://sport.tvp.pl/23279566/bieg-odsieczy-wiedenskiej-reportaz

   

  zobacz więcej