2019-05-21

Już tej jesieni - po czterech latach przerwy - najlepsi polscy skoczkowie powalczą o medale letnich mistrzostw kraju na kompleksie Skalite w Szczyrku. Taką informację potwierdził Polski Związek Narciarski, który opublikował kalendarz krajowych zawodów na tegoroczne lato.

Zawody w ramach krajowego czempionatu będą miały miejsce w dniach 12-13 października, a więc tydzień po zakończeniu zmagań zaliczanych do klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2019. Taki termin zapewnia pełną obsadę letnich mistrzostw Polski, co będzie szansą do ostatniego przeglądu kadr przed listopadową inauguracją sezonu zimowego. W Szczyrku powalczą nie tylko skoczkowie narciarscy, ale i skoczkinie oraz kombinatorzy norwescy.

Polacy po raz ostatni o medale mistrzostw kraju na igelicie na obiekcie normalnym walczyli w 2015 roku. Po złoto sięgnął wówczas Dawid Kubacki, a skład podium uzupełnili Maciej Kot i Andrzej Stękała. W czołowej „10” znaleźli się m.in. Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro i Krzysztof Biegun, którzy dziś nie są już skoczkami narciarskimi. 

Niewykluczone, iż wkrótce to rywalizacja na igelicie stanie się decydującą o losach mistrza Polski w danym roku kalendarzowym. Adam Małysz, pełniący funkcję dyrektora-koordynatora ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN, zdradził serwisowi Skijumping.pl, iż planuje się zaprzestania rozgrywania mistrzostw w warunkach zimowych, na które brakuje terminów w sezonie pełnym konkursów rangi międzynarodowej.

- Podział na mistrzostwa letnie i zimowe wprowadza zamieszanie, bo często mamy dwóch mistrzów za dany rok w krótkim odstępie czasu. Jak chociażby ostatnio, gdy w październiku złoto na igelicie zdobył Dawid Kubacki, a już w grudniu po tytuł na śniegu sięgał Kamil Stoch. W innych krajach wygląda to inaczej i tak już miało być w Polsce, ale do gry wkroczyła Telewizja Polska, z którą nasza federacja podpisała umowę - mówił wiślanin przy okazji ostatnich mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Możliwe, iż w ramach wspomnianej umowy TVP zrealizuje transmisję ze Szczyrku.

Źródło: https://www.skijumping.pl/wiadomosci/26434/mistrzostwa-polski-wracaja-do-szczyrku/